Tysiące zdjęć, setki tekstów i dziesiątki filmów – tak wyglądało ostatnie dwanaście miesięcy na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych.
Oprócz bieżących informacji z życia Akademii prezentowaliśmy Wam również materiały pogłębione, reportaże, sylwetki zawodników i trenerów czy wywiady. Dziś przypominamy dziesięć najlepszych tekstów, które najchętniej czytaliście w 2018 roku.
10. „Będziemy jeszcze mocniejsi”
Wywiad z prezesem Akademii Pogoni, Dariuszem Adamczukiem, przeprowadzony po zakończeniu poprzedniego sezonu. Nie zabrakło wypowiedzi na temat rozwoju infrastruktury, systemu szkolenia oraz długoterminowych celów Akademii. – Jeśli będziemy wprowadzać pojedynczych zawodników do pierwszego zespołu, to nawet w przypadku braku sukcesów zespołowych odpalę cygaro i z satysfakcją spojrzę na wykonaną pracę. Cel jest jasny – rozwijanie zawodników. Jeśli będziemy go realizować, staniemy się jeszcze mocniejsi! – mówi prezes Adamczuk.
9. Arkadiusz Jarymowicz – człowiek z DNA Pogoni
Pierwsze piłkarskie kroki stawiał w Pogoni Szczecin. W seniorskiej karierze granatowo-bordowe barwy reprezentował jednak zaledwie przez dwa sezony. Po wielu latach tułaczki ostatecznie powrócił jednak na Twardowskiego. Tym razem już w zupełnie innej roli. – To ogromna radość ponownie być częścią tego klubu. Tutaj się wychowałem, mam w sobie DNA Pogoni – mówi Arkadiusz Jarymowicz, były piłkarz Dumy Pomorza, a obecnie drugi trener w zespole juniorów młodszych.
8. Patryk Kurant – medalista po przejściach
W 2008 roku był jedynym z najbardziej utalentowanych zawodników w zespole juniorów starszych, który stanął na podium Mistrzostw Polski. Dziesięć lat później ponownie zawiesił medal na swojej szyi. Tym razem jednak już nie jako zawodnik, lecz członek sztabu szkoleniowego. – Emocje były zupełnie inne. Siedząc na ławce czujesz bezradność, bo masz ograniczony wpływ na przebieg meczu. Niejednokrotnie sam chciałem wbiec na boisko – mówi Patryk Kurant, były zawodnik Dumy Pomorza i asystent w sztabie trenera Tychowskiego.
7. Siatkarskie geny – piłkarskie powołanie
Miłością do sportu zaraziła ich mama – była siatkarka Chemika Police, czterokrotna mistrzyni Polski i wielokrotna reprezentantka kraju. Obaj, od biegania po siatkarskim parkiecie, woleli jednak piłkarskie boisko. – Próbowaliśmy wielu dyscyplin, ale w piłce nożnej zakochaliśmy się od pierwszego wejrzenia. Wierzymy, że uda nam się przebić osiągnięcia mamy i dołożyć kilka trofeów do domowej gabloty – mówią zawodnicy Pogoni, bracia Dariusz i Bartosz Krzysztofkowie.
6. Reportaż: Zgrupowanie reprezentacji Polski U17
Pięciu zawodników Pogoni Szczecin ostatnie tygodnie października spędziło w Warszawie, gdzie – wspólnie z kolegami z reprezentacji Polski U17 – szykowali się do walki o wyjazd na przyszłoroczne mistrzostwa Europy. Powołania selekcjonera Małeckiego stały się dla nas pretekstem, by wybrać się do stolicy i na własne oczy zobaczyć naszych zawodników w biało-czerwonych barwach.
5. Stanisław Wawrzynowicz – Portowiec z Wielkopolski
Przed trzema laty Lech Poznań postawił na nim krzyżyk i zmusił do zmiany barw klubowych. Miejscem odbudowy stała się dla niego Pogoń Szczecin, w której szybko pokazał prawdziwą wartości. Dziś trenuje z pierwszym zespołem i jest o krok od debiutu w Lotto Ekstraklasie. – Będę walczył o miejsce w pierwszym zespole. Po to trenuję, by grać na najwyższym poziomie – mówi Stanisław Wawrzynowicz.
4. Bracia po dwóch stronach barykady
Łączą ich braterskie więzi i miłość do piłki nożnej. Dzieli ponad dwieście kilometrów i klubowe barwy. Jakub – ponad sześć lat temu – trafił do poznańskiego Lecha. Maciej natomiast postawił na rozwój w Akademii Pogoni Szczecin. – Czasami sobie dogryzamy – tak w ramach braterskiej rywalizacji. Przede wszystkim jednak wzajemnie się wspieramy. Mam nadzieję, że kiedyś będziemy mogli zagrać w jednym meczu – najlepiej w tych samych barwach – mówi obrońca Dumy Pomorza, Maciej Białczyk.
3. Szymon Cybulski – junior z seniorskim doświadczeniem
Chociaż w czerwcu skończył dopiero szesnaście lat, to na swoim koncie ma już dziesięć występów w trzecioligowej Kotwicy Kołobrzeg. Zamiast kontynuować swoją seniorską karierę, zdecydował się jednak na przenosiny do Pogoni Szczecin i grę na poziomie Centralnej Ligi Juniorów U17. – To na pewno nie jest krok w tył. Jestem przekonany, że pod okiem trenera Crettiego wiele się nauczę i stanę się lepszym zawodnikiem – mówi zawodnik Dumy Pomorza, Szymon Cybulski.
2. „Pogoń jest klubem, który chce szkolić”
Wywiad z trenerem Marcinem Łazowski, koordynatorem grup U6-U13, szkoleniowcem zespołu trampkarzy starszych i członkiem sztabu reprezentacji U15. O filozofii szkolenia Akademii, zmianach w grupach dziecięcych i przedszkolnych, rozwoju trenerów i pozycji Pogoni na arenie ogólnopolskiej. – Nie mamy się czego wstydzić. Teraz to my nadajemy ton całej rywalizacji. W całej Polsce mówi się, że Akademia Pogoni jest świetnie zorganizowana i szkoli znakomitych zawodników. Z pełną świadomością mogę powiedzieć, że jesteśmy w TOP 4 najlepszych Akademii w kraju – mówi trener Łazowski.
1. Adrian Benedyczak – w pogoni za legendą
Jego ojciec całe piłkarskie życie spędził w Gryfie Kamień Pomorski. On natomiast, już w wieku dwunastu lat, zdecydował się opuścić rodzinne strony, by rozwijać się w Akademii Pogoni Szczecin. Dziś trenuje z pierwszym zespołem i ma na swoim koncie trzynaście występów Lotto Ekstraklasie. – Tata jest klubową legendą. Żeby przebić go popularnością, musiałbym chyba wygrać z Pogonią mistrzostwo Polski – mówi napastnik Dumy Pomorza, Adrian Benedyczak.