Najmłodsi adepci Akademii Pogoni z rocznika 2011 wzięli udział w pilotażowym programie badań stóp i wad postawy. Fizjoterapeuci LuxMedica w ciągu dwóch dni sprawdzili stan zdrowia blisko czterdzieściorga dzieci. – Niezwykle ważne, by tego typu badania rozpoczynać w tak młodym wieku. Dzięki temu możemy zapobiec wielu schorzeniom czy kontuzjom – mówi mgr Małgorzata Bogacka.
Badania przeprowadzane były na obiektach Pogoni i były podzielone na dwie fazy. W pierwszej – przy użyciu podoskopu – sprawdzano wygląd i ułożenie stóp. – Dzięki prostej obserwacji możemy wskazać, czy dziecko ma nadmierną supinację, pronację czy płaskostopie. Niewłaściwe ułożenie stóp w konsekwencji może prowadzić do problemów z kolanami, miednicą, a także kręgosłupem – wyjaśnia mgr Wioleta Luboińska.
W dalszej części badania fizjoterapeuci LuxMedica przyglądali się postawie całego ciała, w poszukiwaniu wad i rozwijających się schorzeń. – Prawda jest taka, że u dzieci mocno zmienił się styl życia. Zamiast biegania po podwórku i zabaw na trzepaku króluje telewizor i komputer. Efekt jest taki, że dzieciom nie udaje się wykształcić odpowiednich wzorców ruchowych, co może później prowadzić do skoliozy, bólu kręgosłupa czy złego ustawienia miednicy i łopatek – tłumaczy Bogacka.
Właściwa profilaktyka wad postawy jest niezwykle istotna w przypadku młodych sportowców. Systematyczne ćwiczenia mogą bowiem w przyszłości zapobiec poważnym kontuzjom. – Obniżone napięcie mięśniowe może być przyczynkiem do urazów stawów skokowych, które nawet na kilka miesięcy mogą wyeliminować zawodnika z treningu. Żeby im zapobiec czasem wystarczy zaledwie 5-10 minut codziennej pracy – tłumaczy Jacek Matusiak, prezes LuxMedica.
W ciągu dwóch dni fizjoterapeutom udało się przebadać ponad czterdzieścioro dzieci. Część wyników była wzorcowa, ale większość adeptów Akademii Pogoni wyszła z gabinetu z zestawem porad, zaleceń i ćwiczeń. – Pokazujemy rodzicom na co warto zwrócić uwagę i jak pracować. Czasem wystarczy prosto usiąść przy biurku lub układać się na innym boku – wyjaśnia Małgorzata Bogacka. – Z niecierpliwością czekamy na zbiorcze wyniki. Niewykluczone, że w przyszłości będziemy rozwijać ten projekt o kolejne roczniki. Chcielibyśmy zapewnić naszym zawodnikom jak najlepszą profilaktykę – już od najmłodszych lat – dodaje trener-koordynator grup dziecięcych, Marcin Łazowski.