Kluby partnerskie
Odbudowa silnej marki Pogoni Szczecin w regionie i województwie – taki cel w ostatnich latach postawiły przed sobą władze Dumy Pomorza. Kluczem do jego realizacji stała się ścisła współpraca z klubami partnerskimi, które mogą dziś pełnymi garściami czerpać z wiedzy i doświadczenia szkoleniowców szczecińskiej Akademii. – Nasze relacje zmieniły się o 180 stopni. Nie jesteśmy już postrzegani jako klub działający z pozycji siły i wyciągający ręce po najzdolniejszych zawodników. Staliśmy się wiarygodnym partnerem, który daje coś od siebie – mówi trener Michał Zygoń.
Wizerunek Pogoni Szczecin w regionie przez wiele lat daleki był od ideału. Piętno na bezpośrednich relacjach odcisnęły czasy, gdy przedstawiciele Dumy Pomorza patrzyli na mniejsze kluby z góry i niekiedy podstępem sięgali po ich najlepszych zawodników. Wraz z początkiem okresu odbudowy przy Twardowskiego pojawili się jednak ludzie, którym zależało na budowie pozytywnych relacji. – Pierwsze lata nie były łatwe. Trudno było przekonać kluby, że chęć współpracy – możliwości udziału w stażach i konferencjach, rozgrywania meczów kontrolnych czy zaproszenia na spotkania I zespołu – nie jest tylko czczą obietnicą, by wyciągnąć najlepszych zawodników – wspomina prezes honorowy Akademii, Kazimierz Biela.
Wraz z upływem czasu relacje z regionalnymi klubami zaczęły jednak ulegać poprawie. Dowodem na normalizację stosunków stał się projekt „Pogoń to Wy!”, do którego przystąpiło kilkadziesiąt klubów z Pomorza Zachodniego, ale także Wielkopolski, Kujaw czy województwa lubuskiego. Ewaluacja prowadzonych dotychczas działań doprowadziła jednak do konkluzji, że potrzebna jest jeszcze ściślejsza współpraca – oparta na szkoleniu kadry trenerskiej i wymianie wiedzy. – Klubów partnerskich z roku na rok przybywało, a w raz z tym zaczęły pojawiać się dysproporcje w sposobie pracy, filozofii szkolenia, zaangażowaniu we wzajemne relacje, a także w wymiernych efektach w postaci tego, ilu zawodników do nas trafiało. Postanowiliśmy więc zacieśnić współpracę z najbardziej wartościowymi i wiarygodnymi partnerami – tłumaczy Michał Zygoń.
W efekcie prowadzonych działań powstała siatka kilkunastu wyselekcjonowanych klubów, będących wiodącymi ośrodkami szkolenia w regionie. W gronie najbliższych partnerów znalazły się m.in. Gavia Choszczno, Bałtyk Koszalin, AP Szczecinek czy UKS Dębno. Front wobec Dumy Pomorza zmieniły również kluby ze Szczecina – Arkonia oraz Salos. – Chcemy korzystać z europejskich wzorców i zbudować siatkę 8-10 silnych ośrodków, z którymi będziemy bezpośrednio i ściśle współpracować – wyjaśnia Zygoń. – Nie tworzymy oczywiście zamkniętej listy, na wszystkich jesteśmy otwarci. Staramy się być na bieżąco z rynkiem regionalnym, przyglądamy się rozgrywkom terenowym, obserwujemy rywalizację kadr wojewódzkich. Otrzymujemy również bardzo wiele sygnałów od klubów, które nie są związane z Pogonią Szczecin. Niemniej chcielibyśmy, żeby ten projekt pozostał na swój sposób elitarny i opierał się na naprawdę bliskich relacjach – dodaje.
Początkowo projekt współpracy miał skupiać się wyłącznie na klubach z Pomorza Zachodniego. Z czasem wyszedł jednak poza granice administracyjne województwa, zataczając szerokie kręgi w całym makroregionie. Bliskie relacje z Dumą Pomorza nawiązała zielonogórska Akademia Piłkarska Macieja Murawskiego, dobre kontakty udało się wypracować z gorzowskimi Wartą, Stilonem oraz Chemikiem, a od niedawna z sympatią na Szczecin spoglądają także przedstawiciele beniaminka CLJ U15, Sparty Sycewice. – Odbudowa silnej marki Pogoni w regionie – to był nasz podstawowy cel. Cieszymy się jednak, że kluby spoza województwa także chcą iść z nami pod rękę. Cenimy sobie taką kooperację i jesteśmy na nią otwarci – tłumaczy Michał Zygoń. – Pojawiają się również głosy z dalszych zakątków Polski. Ze względów logistycznych i osobistych sprawa w tych przypadkach jest jednak bardziej skomplikowana – dodaje.
We współpracy z klubami partnerskimi władze Akademii Pogoni, zdecydowanie bardziej niż na liczbę podpisanych umów, postawiły na jakość codziennych relacji. Relacji, które budowane są nie tylko podczas szkoleń, konferencji i meczów kontrolnych rozgrywanych w Szczecinie, ale także cyklicznych spotkań, na które trenerzy Michał Zygoń i Marcin Łazowski ruszają „w teren”. – Z biorcy staliśmy się dawcą. Jedziemy do danego klubu, prezentujemy naszą filozofię, sposób pracy. Rozmawiamy przede wszystkim o aspektach szkoleniowych, ale w prywatnych rozmowach nie brakuje też pytań o pewne kwestie organizacyjne. To są proste rzeczy, ale niekiedy kluczowe w pracy z zawodnikiem. To w nich drzemią często największe rezerwy i największy potencjał do zmian – mówi trener-koordynator, Marcin Łazowski.
Efektem współpracy szkoleniowej ma być podniesienie jakości pracy z młodzieżą w regionalnych klubach. Ta z kolei ma się przełożyć na jeszcze liczniejsze grono zawodników, którzy trafią w przyszłości do Pogoni Szczecin i w granatowo-bordowych barwach będą spełniać marzenia o grze na zawodowym poziomie. – To praca organiczna, nastawiona na długoterminowość. Dzisiaj chcemy tylko dawać, a owoców naszej pracy będziemy szukać za 5-7 lat. To podejście zdecydowanie trudniejsze. Łatwo jest stworzyć jakieś sztuczne kontakty, które w rzeczywistości sprowadzają się do jednego – ściągania zawodników do siebie. Pogoń jest na tyle silnym klubem, że pewnie i tak byłaby to w stanie zrobić. Nam zależy jednak na czymś trwalszym. Chcemy, aby z naszego rozwoju – jako Akademii – czerpały też inne podmioty. To przyniesie korzyści dla nich, dla nas i dla całej piłki w regionie – podsumowuje Marcin Łazowski.
Kluby partnerskie Akademii Pogoni:
– Gavia Choszczno
– Arkonia Szczecin
– Bałyk Koszalin
– Błękitni Stargard
– AP Macieja Murawskiego Zielona Góra
– AP Szczecinek
– UKS Dębno
– Salos Szczecin
– AP Kotwica Kołobrzeg
– Wybrzeże Rewalskie Rewal
– Gwardia Koszalin
– Gwiazda Bydgoszcz
– AP Brzeg Dolny
– AP Soccer Stars Piła
– Chemik Police
Kluby współpracujące z Akademią Pogoni:
– Warta Gorzów Wielkopolski
– Sparta Sycewice
– Chemik Gorzów Wielkopolski
– Progres Gorzów Wielkopolski
– BAF Barlinek
– AP Gryf Słupsk
– Żaki Sławno
– Gryf Kamień Pomorski
– Football Arena
– Football Factory Przecław
– AMF Szczecin