
Panele dyskusyjne dotyczące problemów szkolenia, prezentacja raportów przygotowanych przez kluby Ekstraklasy oraz dwudniowe spotkanie z przedstawicielami Anderlechtu Bruksela – tak wyglądała kolejna odsłona projektu ESA_Lab16. W gronie uczestników nie zabrakło szerokiej reprezentacji Akademii Pogoni. – Jesteśmy bardzo zbudowani. Otrzymaliśmy sporą dawkę wiedzy, którą z pewnością wykorzystamy w codziennej pracy – mówi trener-koordynator grup dziecięcych, Marcin Łazowski.
Spotkanie przedstawicieli akademii wszystkich klubów PKO Ekstraklasy organizowane było już po raz drugi. Wcześniej tematy szkolenia w szerokim gronie podejmowane były na przełomie września i października, kiedy do Warszawy zawitali włodarze Ajaxu Amsterdam. Tym razem szansę przedstawienia swojej filozofii szkolenia otrzymali reprezentanci Anderlechtu Bruksela. – Usłyszeliśmy bardzo wiele detali i konkretów. Cały pomył na szkolenie został przedstawiony w bardzo uporządkowany i klarowny sposób. Nie było tajemnic i owijania w bawełnę – chwali spotkanie trener Marcin Łazowski.
Na zaproszenie Ekstraklasy S.A. do Warszawy przylecieli dyrektor techniczny Anderlechtu – Jean Kindermans oraz koordynator grup dziecięcych, Frederic Delooz. Podczas dwudniowego spotkania przedstawili całą filozofię szkolenia – od podstawowych założeń modelu, przez sposób pracy w grupach 5-, 8- i 11-osobowych aż po konkretne środki treningowe. – Rozmawialiśmy o perspektywie piętnastu lat działań. Nie odkryli przed nami piłki nożnej na nowo, ale z pewnością przekazali sporo detali. Nie będziemy teraz przeorganizowywać całej naszej pracy, ale są rzeczy, które będziemy chcieli wprowadzić. Zwłaszcza, że część z nich nie wymaga ogromnych nakładów ludzkich czy finansowych – tłumaczy Łazowski.
Anderlecht Bruksela od kilku lat jest jednym z wiodących klubów w zakresie szkolenia młodzieży – nie tylko w Belgii, ale całej Europie. Spod skrzydeł trenerów „Koniczynek” wyszli m.in. Vincent Kompany czy Romelu Lukaku. – Ich wyniki szkoleniowe są imponujące. W ostatnim okienku – tylko w ramach solidarity payments – zgromadzili budżet na poziomie 3,5 mln euro. Imponujący jest również udział wychowanków w I zespole, który sięga 50%. To tylko dowód, że sumienna, cierpliwa i konsekwentna praca przynosi efekty – opowiada trener-koordynator grup dziecięcych.
Podczas szkolenia ESA_Lab16 przedstawiciele klubów PKO Ekstraklasy zapoznali się również z raportem dotyczącym szkolenia oraz wzięli udział w panelu dyskusyjnym. Głównym przedmiotem rozmów były problemy w codziennej pracy dotyczące infrastruktury, selekcji zawodników oraz edukacji trenerów. – Na pewno można było wyciągnąć coś dla siebie. Jesteśmy na etapie analizy i omówienia niektórych zagadnień i od nowego roku będziemy się starali się wprowadzać część rzeczy do naszych działań – podsumowuje.