Na początku tygodnia – na koronie stadionu – gościliśmy ośmiolatki z programu „Odważna ósemka”. Dzieci zwiedziły stadion Pogoni Szczecin, zobaczyły Salę Tradycji i trenowały wraz z Dawidem Kortem i Gracjanem Jarochem.
„Odważna ósemka” to program przeciwdziałania otyłości i nadwadze u dzieci, które chodzą do szczecińskich szkół podstawowych w wieku ośmiu lat (roczniku 2008, 2009 i 2010). W ramach projektu w szkołach odbywają się badania przesiewowe. U tych, u których specjaliści stwierdzą nadwagę bądź otyłość (kryterium przyjęcia to 90 centyl masy ciała), zapraszane są do programu interwencyjnego, który trwa rok.
– Chcemy przebadać wszystkie dzieci w Szczecinie – powiedziała doktor Joanna Ratajczak. – Badania trwają cały czas. Po nich wysyłamy raporty do szkoły, a następnie rodzice otrzymują imienne zaproszenie. Następnie po wizycie w Poradni Przyklinicznej na Unii Lubelskiej dziecko włączane jest do projektu. Oczywiście do potrzeb dostosowujemy warsztaty zgodnie z zainteresowaniami.
Ci, którzy dołączają do programu, pracują z czterema specjalistami – lekarzem, psychologiem, dietetykiem i specjalistą od aktywności fizycznej. W ramach projektu zaplanowane są różne warsztaty takie, jak ten na obiektach Pogoni. W poniedziałek trener Piotr Sochański, przy wsparciu szkoleniowców i dwóch zawodników – Gracjana Jarocha i Dawida Korta, przeprowadził z ośmiolatkami wspólne zajęcia. Wcześniej dzieci zobaczyły szatnie przy głównej płycie, a także zwiedziły Salę Tradycji.
– Planujemy kilka wyjść w trakcie programu – przyznała doktor Ratajczak. – Będą m.in. zajęcia w terenie nad jeziorem Głębokim przy opiece fizjoterapeutów. Chcemy pójść także na trening piłki ręcznej. Edukujemy również dzieci z zakresu żywności.
Sochański był zadowolony z aktywności szczecińskich ośmiolatków.
– To bardzo ciekawa inicjatywa – powiedział trener Piotr Sochański. – Wraz z Uniwersytetem Szczecińskim jako Pogoń Szczecin chcemy wspierać takie programy. Nie jesteśmy klubem, który tylko selekcjonuje najzdolniejszych. Chcemy pomagać i podnosić poziom sprawności fizycznej u wszystkich dzieci w Szczecinie.
Projekt odbywa się na licencji Polskiego Związku Towarzystwa Programów Zdrowotnych. Realizowany jest na zlecenie Urzędu Miasta Szczecin w ramach programu polityki zdrowotnej. Nadzoruje go Wydział Spraw Społecznych, a realizatorem jest Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny przy ulicy Unii Lubelskiej, który w porozumieniu z Pomorskim Uniwersytetem Medyczny i Uniwersytetem Szczecińskim realizuje działania w ramach tego projektu.
– Celem jest to, aby dzieci zmniejszyły masę ciała – podsumowała doktor Ratajczak. – Zależy nam również na tym, aby wzrosły parametry wydolnościowe, a także zmienił się ich skład ciała. Rodzice niczego nie muszą finansować.