Trzy dni wypełnione zajęciami teoretycznymi, ćwiczeniami na siłowni oraz intensywną pracą na boisku – tak wyglądało szkolenie z zakresu treningu motorycznego, przeprowadzone w Szczecinie przez Elite Performance Institute. Wśród uczestników znaleźli się fizjoterapeuci oraz trenerzy przygotowania fizycznego Pogoni Szczecin – Sebastian Nagel, Norbert Neumann, Łukasz Dłużniewski, Konrad Lisowicz i Fabian Pach.
Elite Performance Institute jest jedną z wiodących organizacji prowadzących szkolenia z zakresu treningu motorycznego. Program zajęć opatrzony jest certyfikatem NCSC, akredytowanym przez takie podmioty jak American Council on Exercise, National Academy of Sports Medicine czy Athletics and Fitness Association of America. Część elementów prezentowanych podczas szkoleń od kilku lat z powodzeniem funkcjonuje w codziennej pracy trenerów Pogoni Szczecin. – Ich spojrzenie na trening motoryczny jest bardzo ciekawe. Z niektórymi elementami stykałem się już w klubie – czy to jako zawodnik, czy przez ostatni rok jako trener. Nie ukrywam jednak, że to szkolenie rzuciło mi nowe światło na niektóre zagadnienia – mówi trener Sebastian Nagel.
Szkolenie przeprowadzone przez instruktorów EPI po raz pierwszy odbyło się w Szczecinie. Na trzy dni domem dla trenerów i fizjoterapeutów Dumy Pomorza stały się siłownia Fitness Point oraz obiekty… Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży. – To były bardzo intensywne i praktyczne dni. Wszystkie elementy, które się pojawiały, sprawdzaliśmy na własnych organizmach. Dzięki temu mogliśmy poczuć, jak ciało reaguje na zadane obciążenia – mówi fizjoterapeuta Łukasz Dłużniewski. – W naszej pracy to bardzo istotny element. Kiedy sprawdzimy niektóre rzeczy na własnej skórze, potem łatwiej będzie nam zrozumieć naszych zawodników – dodaje Nagel.
Przeprowadzone w Szczecinie szkolenie było wprowadzeniem do filozofii przygotowania motorycznego Elite Performance Institute. Podczas trzech dni szkoleniowcy Pogoni Szczecin poznali zagadnienia związane m.in. z globalną oceną funkcjonowania w sporcie, kształtowania zwinności w grach zespołowych, programowania treningu i jego periodyzacji oraz kształtowania systemów energetycznych.
– Z perspektywy fizjoterapeutów kwestia odpowiedniego przygotowania motorycznego jest niezwykle ważna. Dobra praca w tym zakresie zabezpiecza bowiem zawodników przed kontuzjami – mówi Dłużniewski. – W klubie to właśnie my wprowadzamy chłopaków do treningu po urazach. Poszerzenie wiedzy z zakresu treningu motorycznego sprawi, że ten czas, który zawodnik spędza poza zespołem, nie będzie dla niego stracony. Wcześniej nie skupialiśmy się tak bardzo na elementach związanych z jakością biegu, budowania wydolności, siły maksymalnej, absorbcji energii. Myślę, że śmiało możemy je wprowadzić do treningu medycznego – dodaje. – Pojawiło się też sporo ciekawej treści w kontekście pracy w okresie przygotowawczym i odpowiedniego podzielenia środków treningów. Z obecną wiedzą będziemy mogli lepiej i bardziej świadomie zaplanować pracę podczas letniej przerwy w rozgrywkach. A to wszystko z korzyścią dla zawodników – wtóruje mu Nagel.
Przedstawiciele Pogoni Szczecin na szkoleniach przeprowadzanych przez EPI pojawiają się regularnie. Wcześniej certyfikat ukończenia kursu zdobyli także trenerzy Rafał Buryta, Piotr Szumiło, Przemysław Franczak, Paweł Nowak czy Łukasz Rosiński. Teraz do tego grona dołączyli kolejni. – Z perspektywy klubu to bardzo korzystna sytuacja. Dzięki temu zaczynamy się bowiem lepiej rozumieć, mówić jednym językiem. Zawodnicy często migrują pomiędzy zespołami, trafiają do nowych trenerów. Dzięki temu, że mamy podobną wiedzę i doświadczenie, możemy działać wspólnie w dłuższej perspektywie czasowej. Zamiast nadrabiać pewne zaległości, trenerzy w starszych kategoriach wiekowych będą mogli więc rozwijać zawodników i podnosić ich jakość motoryczną – podsumowuje Sebastian Nagel.